wtorek, 20 sierpnia 2013

Polska jest fajna - Śląsk (do zobaczenia!)

Ceny biletów lotniczych w terminach, kiedy przypadają długie weekendy są niestety zwykle bardzo wysokie.. Co wtedy robimy? Aby nie siedzieć za stołem suto zastawionym grillowanymi potrawami, pakujemy plecak i ruszamy w Polskę!
Tym razem wypadło na Śląsk. 
Okolice Wałbrzycha to piękne rejony, które usiane są zabytkowymi zamkami, twierdzami i pałacami. Jako dawne, poniemieckie tereny mają specyficzną zabudowę. Swoje zwiedzanie rozpoczęliśmy od Srebrnej Góry, która stała się naszą bazą wypadową i noclegownią :) Jako, że nie mieliśmy zarezerwowanego noclegu, zatrzymaliśmy się w pierwszym wolnym miejscu. "U Wacusia" było całkiem miło i przyjemnie, a także przystępnie cenowo (25zł/os.)
Srebrna Góra to mała, czysta i urokliwa miejscowość, w której znajduje się największa twierdza górska w Europie - Twierdza Srebrnogórska (wstęp - 15 zł). Dojście na wzgórze nie należy do specjalnie męczących, ale trzeba się liczyć z około godzinnym marszem pod górę. Sama twierdza jest warta zobaczenia. Po wnętrzach oprowadza przewodnik ubrany w starodawny mundur.. Przy wejściu znajduje się także wystawa zabytkowej broni. Z góry roztacza się piękny widok na Góry Sowie.
W okolicach można urządzić sobie kilkugodzinny trekking, po malowniczych traktach sowiogórskich.
Kolejnym punktem były Sztolnie Walimskie. Kompleks Walim-Osówka-Rzeczka. Powstały one w czasie II wojny światowej. Ogromny projekt o nazwie "Riese", czyli "olbrzym" nie został nigdy ukończony, choć i tak robi imponujące wrażenie. Wielkie połacie podziemnych korytarzy i sal drążone rękoma jeńców wojennych oraz więźniów niemieckich obozów pracy,... Do końca nigdy nie stwierdzono, jakie miało być ich przeznaczenie... W podziemiach jest dość chłodno i bardzo wilgotno. Klimat pobudzają dodatkowo nagrania i inscenizacje. Kolejne tragiczne miejsce zagłady ludności w czasie II wojny...
Ostatnim punktem "wycieczki" był zamek Książ. Imponująca budowla powstała prawdopodobnie w XIIIw.  Na przestrzeni wieków przechodził w ręce obcych monarchów: czeskich, węgierskich, niemieckich...
Obecnie utrzymany jest w dobrym stanie, wnętrza są odrestaurowane. W jednej z komnat znajduje się nawet antykwariat, ale ceny są dość odstraszające:) Choć na pewno znajdą się miłośnicy antyków, którzy zapłacą odpowiednią cenę za porcelanę rodziny Hochbergów, czy bogato zdobioną szafę z XVIIIw. Wstęp do zamku: 20zł.


 1. Srebrna Góra
 2. Twierdza srebrnogórska
 3. widok na Góry Sowie
 4. Sztolnie walimskie
 5. Drążone rękoma jeńców wojennych i więźniów obozów pracy podziemia....
 6. Zamek Książ
 7. Wnętrza


1 komentarz:

  1. Na pewno są to miejsca warte uwagi. Jeśli ktoś lubi piesze wycieczki to polecam Góry Sowie.
    Byłem w Walimiu ale było to bardzo dawno temu i sztolnie nie były jeszcze udostępnione dla zwiedzających. Chyba najwyższy czas pojechać tam raz jeszcze i zobaczyć jak wygląda góra od środka.
    Pozdrawiam,
    Jacek Pastuszko

    OdpowiedzUsuń